Hakkımızda

Hikâyemiz

Ya çalışarak yaşa ya da savaşarak öl.

Daha İyi Bir Dünya için Yayıncılık

Kuruluşu 2003 yılına dayanan Canut Yayınevi Çin, Vietnam, Küba ve Kore’den yenilikçi akademik araştırma ve referans eserlerinin yayınlanmasında farklı bir yaklaşıma öncülük eden, çeviri eser merkezli, özgün, bağımsız ve kolektif ekip çalışmasına dayalı uluslararası bir yayınevidir.

Kitaplarımız başlıca sosyalizm çalışmaları, Marksist felsefe, Marksist ekonomi, Marksist ekoloji, tarih, uluslararası ilişkiler ve diğer disiplinler dahil olmak üzere Beşeri ve Sosyal Bilimleri ve edebi eserleri içermektedir. Kitaplarımız alanında tanınmış uzmanlar tarafından değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler ve bölgelerden çeviri çalışmalarımızı çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz.

Adımızı, insanlık tarihinde ilk kez asgari ücret için ayaklanan Fransız ipek dokumacılarına borçluyuz. Canut isyanları (Fransızca: La révolte des Canuts), Güney Fransa’nın Lyon kentindeki ipek dokumacılarının (Fransızca: les Canuts) 1831, 1834 ve 1848 yıllarında meydana gelen büyük isyanlarının ortak adıdır. Bu isyanlar Sanayi Devrimi olarak bilinen dönemin ilk belirgin işçi isyanları arasında yer almaktadır.